Lećcie do eMPiKa...

Redaktor: LJ

10.09.2007.

Hits: 9447

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

...może jeszcze uda się Wam otrzymać bezpłatny numer czasopisma "Uwaga! Debiut", w którym przeczytacie trzy świetne opowiadania pana profesora Jarosława Blocha. Pan profesor zadebiutował na rynku literackim, miejmy nadzieję, że wkrótce ukażą się jego kolejne dzieła. Periodyk literacki redaguje pan profesor Lubosz Danielewski, który - nieco paradoksalnie, biorąc pod uwagę jego bardzo młody wiek - występuje tu w roli mecenasa sztuki. To już drugi numer jego czasopisma, które nabiera profesjonalizmu. Przyczyniły się do tego zawarte w nim opowiadania pana profesora Blocha, rysunki Michała Wojnara oraz fotografie Magdaleny Tramer, czyli twórców bezpośrednio lub pośrednio związanych z naszym liceum.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

"Rusz więc d[...] i leć. Natychmiast!" - słowa te kieruje szef do zatrudnionego w jego firmie supermena z Nowego Yorku, aby ten ugasił pożar w Bostonie. Lecz na miejscu okazuje się, że to pożar zgoła innego rodzaju... W swym opowiadaniu "Być bohaterem" pan profesor Jarosław Bloch daje nam wgląd w psychikę "supermena" z zupełnie innej, oryginalnej perspektywy.

Komandor Bóg jest bohaterem kolejnego opowiadania "Światło w tunelu". Nabiera ono specjalnego sensu w dobie coraz to śmielszych doświadczeń w dziedzinie genetyki. Oto jego fragment:

- Robercie, nazywam się komandor Bóg i mam przywrócić do użytku twoją pamięć.
Chwila ciszy.
- Jak to... komandor?
- Tak, komandor Bóg i nikt więcej.
- To gdzie ja jestem?

I wreszcie trzecie opowiadanie "Skazany na samobójstwo" przedstawia sposób kary, jakiej nie wymyśliłby największy fantasta lub najzdolniejszy minister sprawiedliwości. Oczywiście akcja tego opowiadania (podobnie jak i innych) rozgrywa się w Ameryce, choć miejsce nie ma tu znaczenia. Autor demaskuje w nim świat wielkiej polityki, który bezwzględnie steruje temidą, w wyniku czego wyroki wydawane są z pobudek politycznych. Skąd my to znamy?{mospagebreak}

Oprócz opowiadań w czasopiśmie przeczytacie także poezję oraz zobaczycie fotografie i rysunki. Pewną wadą wydawnictwa jest brak związku ilustracji z tekstem, jednak dzieła plastyczne są wyborne. A tak oto o rysunkach ptaków autorstwa Michała Wojnara we wstępie pisze pan redaktor Danielewski:

[Michał posiada] umiejętność tworzenia ciekawych wizji i kompozycji, czasem nawet dość przewrotnych: wystarczy bowiem porównać ze sobą dwie grafiki przedstawiające ptaki. Dlaczego jeden z nich - zamiast spokojnie, jak drugi, siedzieć na gałęzi - wypina się, patrząc na odbiorcę spomiędzy nóg?


Tę (autor: Magdalena Tramer) i inne ciekawe fotografie zobaczycie w broszurce "Uwaga! Debiut"

Oczywiście nie starajcie się naśladować tego drugiego ptaka w waszych stosunkach międzyludzkich zarówno podczas wakacji, jak i - i to szczególnie - po powrocie do szkoły (to odezwa nie tylko do uczniów, lecz także nauczycieli). A co najważniejsze: lećcie do katowickiego EMPiKu w stylu supermena, by zdobyć broszurkę i móc przeczytać zawarte w niej urocze opowiadania. "Uwaga! Debiut" znajdziecie przy stoisku informacyjnym w głębi EMPiKa, po prawej stronie. Miłej lektury!

Leszek Jabłoński


Strona 2     Strona 4

Menu     Powrót do portalu Długosza