Młodzież "Długosza" ostrzega przed skutkami globalnego ocieplenia

Redaktor: Jarosław Bloch

05.08.2007.

Hits: 11503

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Klimat na Ziemi zmienia się w szybkim tempie - tego stwierdzenia używa coraz większa rzesza naukowców. Trudno się z tym nie zgodzić widząc relacje telewizyjne z Nowego Orleanu w USA, który po uderzeniu huraganu Katrina do dzisiaj nie został odbudowany; śledząc bieżące wydarzenia z terenu Anglii, gdzie gwałtowne ulewy znad Atlantyku spowodowały niespotykaną dotąd w tych okolicach powódź; czy też po prostu obserwując anomalie klimatyczne w miejscach w których mieszkamy.{mosimage}

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

W naszej strefie klimatycznej ocieplenie klimatu wiąże się ze zwiększeniem częstotliwości występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych. praktycznie co roku pogoda funduje nam takie wydarzenia jak powodzie, iście afrykańskie upały i związane z nimi susze, ciepłe, bezśnieżne zimy, tak jak w tym roku, lub nienaturalnie śnieżne, jak w poprzednim. Coraz powszechniejsze staje się występowanie w naszym kraju trąb powietrznych, jak chociażby w lipcu w okolicach Częstochowy. Zjawiska te mogą mieć pochodzenie naturalne, jednak częstość ich występowania świadczy o powiązaniach z działalnością człowieka.


Prezentacja na temat efektu cieplarninego cieszy się ogromnym powodzeniem

Często słysząc informacje o zmianach klimatu, nie dostrzegamy własnej roli w zwiększaniu efektu cieplarnianego. Z tym stereotypem postanowiła zmierzyć się organizacja ekologiczna WWF, organizując akcję zatytułowaną "Zróbmy dobry klimat", w której uczestniczyła klasa IIf z VL LO im. J. Długosza w Katowicach. Występując pod patronatem organizacji WWF i wykorzystując materiały przez nich dostarczone, w okresie od lutego do czerwca staraliśmy się przybliżyć uczniom VI LO problematykę efektu cieplarnianego. Koordynatorką szkolnej akcji ze strony młodzieży była Katarzyna Musialik. W ramach akcji uczennice Michalina Zielińska oraz Natalia Kremser prowadziły tablicę informującą o przyczynach i skutkach efektu cieplarnianego uzupełnianą materiałami prasowymi o bieżących problemach klimatycznych, pozostałe osoby uczestniczące w projekcie wykonywały plakaty i ulotki na temat efektu szklarniowego, natomiast Remigiusz Kosma koordynował przygotowanie prezentacji multimedialnej, która została przedstawiona młodzieży VI LO w czerwcu br.


Z prezentacją o zagrożeniach klimatu mogła się zapoznać młodzież licealna. Plik prezentacji oraz wszelkie inne materiały dostępne są na stronie http://www.dlugosz.katowice.pl

W ulotkach przesłanych przez WWF oraz wykonanych przez uczennice klasy IIf, poruszyliśmy problem oszczędzania energii. Wykorzystując racjonalnie energię, każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia emisji do atmosfery CO2 i innych gazów cieplarnianych. Działania, które można podjąć nie są skomplikowane. Wystarczy np. wyłączać zbędne urządzenia, nie pozostawiać urządzeń w stanie czuwania, stosować energooszczędne świetlówki (zamiast tradycyjnych żarówek), w podczas zakupu nowych sprzętów AGD, dbać o to, by miały klasę energetyczną "A", w trakcie eksploatacji urządzeń stosować się do wskazówek, które można znaleźć w poradniku "Jak oszczędzać energię w domu", przygotowanym przez WWF. Poradnik można ściągnąć ze strony internetowej: http://www.wwf.pl/kampanie/kampania_energia1_link.php.


Ekipa "Długosza" starająca się "zrobić dobry klimat" na naszej planecie

Ograniczanie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery wiąże się z wymiernymi korzyściami, także finansowymi, gdyż oszczędzając prąd, obniżamy swój rachunek za energię. Zachęcamy więc, by połączyć przyjemne z pożytecznym, "uzbroić" się w poradnik, i zadbać o stan naszej planety, a przy okazji... zaoszczędzić.

Jarosław Bloch

Więcej informacji na temat projektu "Zróbmy dobry klimat" oraz efektu cieplarnianego na stronach internetowych:


Strona 1     Strona 3

Menu     Powrót do portalu Długosza