W dodatkowym oświadczeniu Marszałek zapewnił, że w przewidzianym konstytucją terminie ogłosi datę wyborów prezydenckich. Zgodnie z konstytucją to marszałek sejmu do czasu wyboru nowego prezydenta w wyborach powszechnych wykonuje obowiązki głowy państwa.
Po raz drugi w historii Polski marszałek sejmu przejmuje funkcję Prezydenta RP po nagłej śmierci głowy państwa. Pierwszy raz doszło do tego, gdy w grudniu 1922 r. powiązany z Narodową Demokracją Eligiusz Niewiadomski zastrzelił wybranego kilka dni wcześniej pierwszego prezydenta Polski Gabriela Narutowicza. Wtedy obowiązki prezydenta przejął marszałek sejmu Maciej Rataj z PSL "Piast". Drugi raz objął on na krótko obowiązki głowy państwa, gdy po przewrocie majowym Józefa Piłsudskiego w maju 1926 r. do dymisji podał się prezydent Stanisław Wojciechowski.
W historii światowej to chyba największa katastrofa, w której zginęła tak duża liczba czołowych funkcjonariuszy państwowych. Oto lista ofiar, gdzie pogrubioną czcionką zaznaczono najwyższych rangą przedstawicieli naszego państwa.
Lista ofiar katastrofy |
1. Kaczyński Lech - Prezydent RP
2. Kaczyńska Maria - Małżonka Prezydenta RP | |
3. Kaczorowski Ryszard - b. Prezydent RP na uchodźstwie | |
4. Agacka-Indecka Joanna - Przewodniczący Naczelnej Rady Adwokackiej | |
5. Bąkowska Ewa - wnuczka Gen. bryg. Mieczysława Smorawińskiego | |
6. Błasik Andrzej - Dowódca Sił Powietrznych RP | |
7. Bochenek Krystyna - wicemarszałek Senatu RP | |
8. Borowska Anna Maria - przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji | |
9. Borowski Bartosz - przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji | |
10. Buk Tadeusz - Dowódca Wojsk Lądowych RP | |
11. Chodakowski Miron - Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego | |
12. Cywiński Czesław - Przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy AK | |
13. Deptuła Leszek - przedstawiciel Parlamentu RP (PSL) | |
14. Dębski Zbigniew - osoba towarzysząca | |
15. Dolniak Grzegorz - przedstawiciel Parlamentu RP (PO) | |
16. Doraczyńska Katarzyna - osoba towarzysząca | |
17. Duchnowski Edward - Sekretarz Generalny Związku Sybiraków | |
18. Fedorowicz Aleksander - tłumacz języka rosyjskiego | |
19. Fetlińska Janina - senator RP | |
20. Florczak Jarosław - funkcjonariusz BOR | |
21. Francuz Artur - funkcjonariusz BOR | |
22. Gągor Franciszek - Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego | |
23. Gęsicka Grażyna - przedstawiciel Parlamentu RP (PIS) | |
24. Gilarski Kazimierz - Dowódca Garnizonu Warszawa | |
25. Gosiewski Przemysław - przedstawiciel Parlamentu RP (poseł PiS) | |
26. Gostomski Bronisław - ks. prałat | |
27. Handzlik Mariusz - Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP | |
28. Indrzejczyk Roman - Kapelan Prezydenta RP | |
29. Janeczek Paweł - funkcjonariusz BOR | |
30. Jankowski Dariusz - Biuro Obsługi Kancelarii Prezydenta RP | |
31. Jaruga-Nowacka Izabela - przedstawiciel Parlamentu RP (SLD) | |
32. Joniec Józef - Prezes Stowarzyszenia Parafiada | |
33. Karpiniuk Sebastian - przedstawiciel Parlamentu RP (PO) | |
34. Karweta Andrzej - Dowódca Marynarki Wojennej RP | |
35. Kazana Mariusz - Dyrektor Protokołu Dyplomatycznego MSZ | |
36. Kochanowski Janusz - Rzecznik Praw Obywatelskich | |
37. Komornicki Stanisław - Przedstawiciel Kapituły Orderu Virtutti Militari | |
38. Komorowski Stanisław Jerzy - Podsekretarz Stanu w MON | |
39. Krajewski Paweł - funkcjonariusz BOR | |
40. Kremer Andrzej - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych | |
41. Król Zdzisław - Kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej 1987-2007 | |
42. Krupski Janusz - Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych | |
43. Kurtyka Janusz - Prezes Instytutu Pamięci Narodowej | |
44. Kwaśnik Andrzej - Kapelan Federacji Rodzin Katyńskich | |
45. Kwiatkowski Bronisław - Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych RP | |
46. Lubiński Wojciech - lekarz prezydenta RP | |
47. Lutoborski Tadeusz - przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji | |
48. Mamińska Barbara - Dyrektor w Kancelarii Prezydenta RP | |
49. Mamontowicz-Łojek Zenona - przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji | |
50. Melak Stefan - Prezes Komitetu Katyńskiego | |
51. Merta Tomasz - Podsekretarz Stanu w MKiDN | |
52. Mikke Stanisław - Wiceprzewodniczący ROPWiM | |
53. Natalli-Świat Aleksandra - przedstawiciel Parlamentu RP (PiS) | |
54. Natusiewicz-Mirer Janina - osoba towarzysząca | |
55. Nosek Piotr - funkcjonariusz BOR | |
56. Nurowski Piotr - szef PKOL | |
57. Orawiec-Loeffler Bronisława - przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji | |
58. Osiński Jan - Ordynariat Polowy Wojska Polskiego | |
59. Pilch Adam - Ewangelickie Duszpasterstwo Polowe | |
60. Piskorska Katarzyna - przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji | |
61. Płażyński Maciej - Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" | |
62. Płoski Tadeusz - Ordynariusz Polowy Wojska Polskiego | |
63. Potasiński Włodzimierz - Dowódca Wojsk Specjalnych RP | |
64. Przewoźnik Andrzej - Sekretarz ROPWiM | |
65. Putra Krzysztof - wicemarszałek Sejmu RP | |
66. Rumianek Ryszard - Rektor UKSiW | |
67. Rybicki Arkadiusz - przedstawiciel Parlamentu RP | |
68. Sariusz-Skąpski Andrzej - Prezes Federacji Rodzin Katyńskich | |
69. Seweryn Wojciech - przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji | |
70. Skrzypek Sławomir - Prezes Narodowego Banku Polskiego | |
71. Solski Leszek - przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji | |
72. Stasiak Władysław - szef Kancelarii Prezydenta RP | |
73. Surówka Jacek - funkcjonariusz BOR | |
74. Szczygło Aleksander - szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego | |
75. Szmajdziński Jerzy - wicemarszałek Sejmu RP | |
76. Szymanek-Deresz Jolanta - przedstawiciel Parlamentu RP | |
77. Tomaszewska Izabela - osoba towarzysząca | |
78. Uleryk Marek - funkcjonariusz BOR | |
79. Walentynowicz Anna - osoba towarzysząca | |
80. Walewska-Przyjałkowska Teresa - Fundacja "Golgota Wschodu" | |
81. Wasserman Zbigniew - przedstawiciel Parlamentu RP | |
82. Woda Wiesław - przedstawiciel Parlamentu RP | |
83. Wojtas Edward - przedstawiciel Parlamentu RP | |
84. Wypych Paweł - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP | |
85. Zając Stanisław - senator RP | |
86. Zakrzeński Janusz - wybitny polski aktor | |
87. Zych Gabriela - przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji | |
88. Michałowski Dariusz - poseł RP | |
89. Pogródka-Więcławek Agnieszka - funkcjonariusz BOR | |
Lista członków załogi |
90. Protasiuk Arkadiusz - Kapitan | |
91. Grzywna Robert - członek załogi | |
92. Michalak Andrzej - członek załogi | |
93. Ziętek Artur - członek załogi | |
94. Maciejczyk Barbara - stewardessa | |
95. Januszko Natalia - stewardessa | |
96. Moniuszko Justyna - stewardessa | |
{moscomment}