Chody koni

Do naturalnych chodów koni należą: stęp, kłus, galop. Chody specjalne (nie wszystkie konie potrafią się tak poruszać) to inochód (skrocz) tölt i cwał.

Stęp

Jest to najwolniejszy z chodów naturalnych Jest czterotaktowy, co znaczy, że podczas poruszania się konia w ten sposób słychać cztery uderzenia kopyt o ziemię. Kolejność stawiania nóg w stępie zaczętym od lewej, tylnej nogi: następna jest lewa przednia, prawa tylna i prawa przednia. lub: lewa przednia, prawa tylna, prawa przednia, lewa tylna. Rodzaje stępa: zebrany, pośredni, roboczy i wyciągnięty.

konie stęp

Kłus

Jest to chód dwutaktowy, w którym przekątna para nóg wykonuje jednoczesny ruch. I jednocześnie opiera się o ziemię. Np. lewa tylna z prawą przednią, prawa tylna z lewą przednią. Lub prawa przednia i lewa tylna, lewa przednia i prawa tylna Po podniesieniu pary nóg znajdującej się po przekątnej i po postawieniu przeciwstawnej pary, następuje faza lotu.(żadna z nóg nie dotyka ziemi) W konkursach ujeżdżenia prezentowane są również: pasaż- najwyższe zebranie konia w kłusie, oraz piaff- najwyższe zebranie konia w kłusie w miejscu). Rodzaje kłusu: zebrany, pośredni, roboczy, wyciągany. Z punktu widzenia jeźdźca w rekreacji - kłus anglezowany, wysiadywany (ćwiczebny) lub w półsiadzie.

W jeździe rekreacyjnej oraz w konkursach ujeżdżeniowych w czworoboku, gdy jeździec anglezuje, powinien on podnosić się z siodła w momencie, gdy koń stawia przednią, zewnętrzną nogę.

Galop

Jest to chód trzytaktowy, skokowy. Rozróżnia się galop z lewej lub prawej nogi, w zależności od kolejności stawiania nóg. - koń stawia najpierw nogę tylną, potem dwie nogi po przekątnej, a następnie przednią prowadzącą - w zależności więc, która noga stawiana jest jako ostatnia, rozróżniamy galop na lewą i prawą nogę Na łuku koń powinien naturalnie galopować z nogi wewnętrznej, jeśli tego nie robi mówimy, że "fałszuje”, lub "galopuje ze złej nogi”.Kolejność stawiania nóg w galopie w  lewo to: prawa tylna, lewa tylna, prawa przednia, lewa przednia.. Rodzaje galopu: zebrany, roboczy, pośredni, wyciągany. Można galopować w półsiadzie lub w pełnym siadzie. Na wyścigach konie poruszają się galopem wyścigowym.

Koń powinien galopować na tę samą nogę, w którym kierunku jedzie (w lewo - na lewą, w prawo - na prawą). Jeśli tak nie jest, mówi się, że koń jedzie Kontrgalopem. Jazda kontrgalopem jest niebezpieczna, bowiem utrudnia koniowi zachowanie równowagi.

    

Cwał

Cwał jest najszybszym naturalnym chodem. Zwykle jest to chód czterotaktowy, ale w zależności od tempa, mogą występować różnice. Przy cwale z prawej nogi kolejność jest następująca: lewa tylna, prawa tylna, lewa przednia, prawa przednia, po czym występuje faza lotu. - Nie wszystkie konie potrafią cwałować.

 

Inochód

Inochód jest chodem dwutaktowym. Charakteryzuje się stawianiem jednocześnie obu nóg po tej samej stronie ciała np. lewa przednia z lewą tylnią. lub prawa przednia i prawa tylna, a następnie lewa przednia i lewa tylna Skrocz może być u niektórych ras cechą naturalną(np. Amerykański Koń Wierzchowy, Paso Fino i Paso Peruano).

Tölt

Jest to chód czterotaktowy. Podobnie jak przy inochodzie podnoszone są jednocześnie nogi po tej samej stronie ciała, z tą różnicą, że koń opiera się o podłoże jedną nogą toltem naturalnie chodzi jedna rasa. Jest używany do chodzenia po kamieniach.

Do strony głównej